Inställt pga. lågt deltagande. Har du tankar maila dem gärna till oss direkt! styrelsen@triathlonvast.se

Inbjudan föreningsmöte: Vad ska vi använda våra pengar till?

Triathlon Väst är en av Sveriges äldsta triathlonklubbar och har därmed hunnit bygga upp ett kapital genom åren. Idag har vi ca 500.000 kr som inte används i vår löpande verksamhet vilket ger oss en stor möjlighet att göra vår klubb ännu bättre och mer attraktiv.

Vi i styrelsen vill därför bjuda in alla medlemmar till en öppen diskussion om hur vi bäst använder pengarna. Vi vill tillsammans med er ta fram ett antal idéer som utvecklar vår förening. Styrelsen förbereder sedan en verksamhetsplan till nästa årsmöte för godkännande av medlemmarna.

Exempel på idéer som dykt upp genom åren:

  • Hyra en lokal som vi utrustar med cyklar och löpband, tillgänglig för alla medlemmar.
  • En rejäl ”Triathlon för alla”-satsning.
  • Gratis inträde till sim.
  • Betalda tränare och därmed ökad professionalism.
  • Budgetera med att gå back.
  • Låta pengarna finnas kvar för framtida behov.

Ta med dig dina idéer och kom till föreningsmötet den 29/11 kl. 18.00–20.00 på Gothia Towers. Mötet är endast öppet för medlemmar och du måste anmäla dig senast fredag 24/11 (genom ett mail till styrelsen@triathlonvast.se) om du vill vara säker på kaffe och smörgås.

I väntan på mötet så ser gärna att du svarar på lite frågor om ditt medlemsskap i klubben:
Till formuläret

Varmt välkomna!
/Styrelsen

Comments are closed.

Samarbetspartners