23 juni avgjordes den första upplagan av Triathlon Väst-simmet.

Med gemensam start och tidtagning från Stora Delsjöns badplats, i Göteborgs vackra naturreservat, simmade vi runt en av de små öarna och tillbaka till stranden. Hela sträckan är 1500 meter och var ett perfekt tillfälle att känna på formen eller det gemensamma startkaoset. Det enda som krävdes för att få vara med var att man hade våtdräkt och kom i tid till incheckningen:-) Alla var med – medlemmar och icke-medlemmar.  Triathlon Väst-tv var på plats och filmade från starten och Triathlon Väst-fotografen visar bilder här.

Resultat 2011

Damer
Segrare – Kristine Persson, Triathlon Väst
Bästa icke Triathlon Västare – Åsa Andersson. Pris – medlemskap i Triathlon Väst under resten av 2011.

1. Kristine Persson, Triathlon Väst, 20.26
2. Åsa Andersson, 26.34
3. Lena Isgren, Triathlon Väst, 30.41
4. Hillevi Jenslin, Triathlon Väst, 31.15
5. Sofia Sandberg, Triathlon Väst, 32.19
6. Sofia Halonen, Triathlon Väst, 32.41
7. Christin Flood, 32.43
8. Elisabeth Westlund, Triatlon Väst, 35.18
9. Kristin Lindahl, 37.41

Herr
Segrare – Torbjörn Wolffram. Triathlon Väst
Bästa icke Triathlon Västare – Ted Ås. Pris – medlemskap i Triathlon Väst under resten av 2011.

1. Torbjörn Wolffram, Triathlon Väst, 19.54
2. Per Karlsson, Triathlon Väst, 20.23
3. Ted Ås, Team 2XU, 20.30
4. Joakim Järnmark, 21.29
5. Carl Brummer, Triathlon Väst, 22.39
6. Jonas Larsson, Triathlon Väst, 23.24
7. Tomas Nelsén, Triathlon Väst, 23.33
8. Johan Lindberg, Triathlon Väst, 24.24
9. Ragnar Crona, Triathlon Väst, 24.59
10. Mattias Heribertsson, Triathlon Väst, 25.40
11. Christer Gustavsson, Team 2XU, 26.42
12. Per-Anders Edh Mölndal Outdoor 26.49
13. Emil Rydh Triathlon Väst 27.24
14. Peter Johansson, Triathlon Väst, 27.44
15. Calle Friberg, Triathlon Väst, 28.36
16. Anders A, Triathlon Väst, 28.46
17. Peter Ringh, Triathlon Väst, 28.52
18. Jesper Svensson, Triathlon Väst, 28.57
19. Emil Rucinski, 30.02
20. Patrik Rucinski, 30.52
21. Henrik Halonen, Triathlon Väst, 31.00
22. Pierre Davidsson, Triathlon Väst, 31.44
23. Joel Hultman, Triathlon Väst, 31.45
24. Bengt-Inge Larsson, Triathlon Väst, 36.31
25. Peter Johansson, Triathlon Väst, 37.44

Löpning

5km löpning, 2 varv på platt asfalt
Åby, 20 okt

DAMER

Nr Namn Varv 1 Mål Varv 2 Split varv 2 – varv 1
1 Ulrika Eriksson 09:57 20:19 10:22 00:25

HERRAR

Nr Namn Varv 1 Mål Varv 2 Split varv 2 – varv 1
1 Patrik G Björkqvist 08:15 16:38 08:23 00:08
2 Rickard Bäckström 08:29 17:19 08:50 00:21
3 Ted Ås 08:35 17:21 08:46 00:11
4 Markus Hedfors 08:39 17:23 08:44 00:05
5 Erik Holmner 08:41 17:35 08:54 00:13
6 Johan Rignäs 08:42 17:36 08:54 00:12
7 Erik Arnström 08:48 17:41 08:53 00:05
8 Jonas Birgersson 08:59 17:56 08:57 -00:02
9 Torbjörn Wolffram 08:49 18:11 09:22 00:33
10 Niklas Hult 09:17 18:54 09:37 00:20
11 Johan Björk 09:26 18:55 09:29 00:03
12 Göran Hilmersson 09:25 19:01 09:36 00:11
13 Ashkan Fivrin 09:09 19:13 10:04 00:55
14 Jesper Svensson 09:40 19:42 10:02 00:22
15 Peter Ringh 09:58 19:48 09:50 -00:10
16 Jonas Larsson 09:56 19:55 09:59 00:03
17 Urban Josefsson 09:59 20:23 10:24 00:25
18 Daniel Kristersson 10:09 20:31 10:22 00:13
19 Per Svedberg 10:53 22:51 11:58 01:05
20 Anders Rimén DNF DNF
21 Tuve Kvarnmark DNS DNS
22 Ola J DNS DNS

Cykling

15km cykel, 1 varv lagtempobanan: Lindome-Kungsbacka-Lindome

DAMER
placering namn tid
1 Christine Wageborn 23.58
2 Caroline Filipsson 24.47
3 Linda Hjälmered 24.53
4 Ulrika Eriksson 24.59
5 Tina Björkqvist 26.24
6 Camilla Karlsson 29.08

HERRAR
placering namn tid
1 Ted Ås 21.06
UT Peter Oom 21.07
2 Thobias Lindqvist 21.28
3 Anders Karlsson 21.42
4 Göran Hilmersson 21.44
5 Mattias Hjälmered 22.01
6 Calle Friberg 22.15
7 Teddy Andersson 22.26
8 Patrik Gustavsson 22.32
9 Henrik Mosén 22.46
10 Peter Olofsson 22.50
11 Ashkan Fivrin 22.57
UT Henry Pesonen 23.04
12= Erik Arnström 23.27
12= Håkan Engström 23.27
14 Jonas Larsson 23.37
15 Pierre Davidsson 23.43
16 Jesper Svensson 24.06
17 Peter Ring 24.07
18 Joakim Sjögren 24.11
19 Mattias Heribertsson 24.27
20 Johan Rignäs 25.07
21 Thomas Petersson 25.24
22 Erik Gumabon 25.58

Simmning

Delsjön 2km: 1 varv båda öarna

DAMER
1. Lotta J 33:52
2. Caroline F 34:45
3. Chrisse W 38:48
4. Sofia H 39:13
5. Lena I 39:33
6. Sofia S 41:37
7. Henrika C 41:50
– Katarina Å Disq – tjuvstart
– Wilma DNS

HERRAR
1. Wolffram 26:04
2. Thobias L 26:10
3. Lars R 27:46
4. Tobias E 30:10
5. Jonas L 30:12
6. Erik A 33:02
7. Fredrik A 33:10
8. Jonas B 33:41
9. Richard B 34:22
10. Mattias H 34:30
11. Henning C 34:36
12. Fredrik L 34:59
13. Henrik M 35:48
14. Mattias L 37:47
15. Pierre D 39:20
16. Johan R 40:10
17. Henrik H 41:14
18. Niklas E 42:42
19. Bengt-Inge L 50:28
– Michael N DNS

Träningstävling 1 maj

Fjärås sprint-distans (750m simning i bassäng, 20km cykel, 5km löpning)

DAMER
1. Ullis 1:05:53
2. Hilivi 1:24:00
3. Lotta 1:45:10
4. Emely 1:47:22

HERRAR
1. Ted Ås 56:27
2. Carl B 58:43
3. Johan L 59:18
4. Göran 59:34
5. Torbjörn W 59.42
6. Oskar 1:01:02
7. Henrik 1:03:42
8. Erik A 1:03:56
9. Ashkan 1:05:28
10. Jonas L 1:06:00
11. Ralph 1:06:40
12. Mattias L 1:07:52
13. Jesper 1:11:49
14. Niklas H 1:12:14
15. Johan R 1:13:30
16:Micke G 1:15:15
17. Ola J 1:27:36
18. Peter T 1:45:18

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Samarbetspartners