Nyhet! Kondition- och styrkepass, måndagar kl 18:00–19:00 fr.o.m. 28/9.

Under vintern blir det mindre tid ute för distansträning i och med väder och ljus. Vad passar då bättre än att fokusera på att bygga upp kroppens och hjärtats styrka/kapacitet inför kommande säsong? Just därför har vi tillsammans med Oscar Olsson på O2tri tagit fram ett förmånligt upplägg för alla våra medlemmar.

Update: Om du kommer första gången: Var på plats och redo 17:45 för grund-introduktion (har du varit med förr så kan du starta 18:00). Ta med cykelhandskar eller liknande om du har.

På måndagspassen kommer vi med hjälp av Thorax Trainer och den egna kroppen göra övningar som syftar till att höja hjärtats kapacitet (konditionsförmåga) och stärka kroppen med förebyggande styrka för triathleter, särskilt core och benstyrka.

Vi ser fram emot att träffa er under måndagspassen i höst/vinter!

Plats: O2tri Konditionscenter, Södra ågatan 20B i Mölndal.
Max antal deltagare: 20 (först till kvarn).
Kostnad: 50:-/person. Triathlon Väst står för lokalhyran.
Anmälan sker genom att köpa en plats för valt datum i klubbens webbshop.
Möjlighet till ombyte och dusch (2 st) finns på plats. Dock rekommenderar vi att komma ombytt/duscha hemma för att undvika kö och onödig väntetid.

Comments are closed.

Samarbetspartners